Dom z kameňa a hliny

Kameň a hlina. Dva základné prírodné materiály, ktoré v tomto dome vydržali storočia. Vytvárali útočisko rodinám v lepších ale aj náročnejších časoch.
Dom z kameňa a hliny tu bol dávno pred nami a posnažím sa, aby tu bol ešte dlho po nás.
Počas rekonštrukcie mi postupne odhaľoval svoje tajomstvá. Vždy keď odhalil nejaké nové bolo to nesmierne vzrušujúce. Otvoril mi okno do minulosti a ja som sa díval a precítil, čo všetko pretrval, čím si prešiel a ako sa v ňom žilo. Je mi veľkou cťou pomôcť zachovať jeho odkaz na tieto minulé časy a na odkaz ľudí, ktorí ho postavili, opravovali a pretvárali.

Ukrývam v sebe mnoho tajomstiev, viac než si vieš predstaviť. Veľa z nich už pohltil čas. Tie sa už nikto nedozvie. Je len na tebe koľko zvyšných sa ti podarí odhaliť.

Každý starý dom je ako kniha, ktorú môžeš spáliť alebo otvoriť a prečítať…

Je skutočne veľmi podstatné, akým rukám bol starý dom zverený.
Tie správne ruky ho ocenia, budú ho opravovať, zveľaďovať a dvihať jeho hodnotu.
Dom na oplátku zabezpečí týmto rukám a rodine, ktorú živia, pohodlný a spokojný život, naplnený bohatstvom a prosperitou.

Ak by to bolo naopak a domy si mohli vybrať ľudí, ktorí ich budú obývať, vybral by si ten tvoj teba?

Táto otázka je skutočne podstatná, nie len pre staré domy ale aj pre ich majiteľov a ich obyvateľov. Ak si človek kúpi alebo zdedí dom, ktorému nedokáže odovzdať dostatok svojej pozornosti a lásky, potom je lepšie sa takéhoto domu vzdať. V opačnom prípade bude dom chátrať a majiteľ bude chátrať s ním. Prípadne ak dom zbúra, stratí aj bohatstvo, ktoré doň vkladali predchádzajúce generácie.
Toto bohatstvo je skryté pod vráskami domu a často ho na prvý pohľad nevidno. Priznám sa, ani ja som ho nevidel a nevideli ho ani predchádzajúci obyvatelia, ktorým chradlo pod rukami.

Nikdy som nebol dokonalý a to je na mňe dokonalé.

Poviem to na rovinu, tak ako to hovovili mnohý predomnou. Opravovať starý dom je oveľa náročnejšie ako postaviť nový. Náročnosť stúpa s časom, počas ktorého dom chradol.

….